STAFF DIRECTORY

Amy Abernathy
Amy Abernathy
LUNCHROOM STAFF
KITCHEN LEAD
Email
Donna Ager
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Maple Grove Logo - No Staff Photo
Teresa Allen
COUSELING AND SUPPORT STAFF
OCCUPATIONAL THERAPY TEAM
Email
Eric Anderson
THIRD-FOUTH
FOURTH GRADE
Email
Kelly Asplund
SPECIAL EDUCATION
RESOURCE
Email
Sara Beaves
SPECIAL EDUCATION
SEA-CBC
Sarah Belokonny
SPECIAL EDUCATION
CBC INTENSIVE
Email
Lena Bickley
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
SECOND GRADE
Email
Christine Bisson
CLASSIFIED
BEA
Email
Erika Bolliger
CLASSIFIED
BEA
Email
Jessica Bugajski
CLASSIFIED
SEA-CBC
Amber Bushaw
COUNSELING AND SUPPORT STAFF
ELL
Sheri Buys
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
SECOND GRADE
Email
Kyle Christel
THIRD-FOUTH
FOURTH GRADE
Email
Megan Costello
COUNSELING AND SUPPORT STAFF
SPEECH PATHOLOGIST
Email
Stacey Cramer
Specialist
Art/Video Production
Email
Jennifer Crawford
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Jan Davis
COUSELING AND SUPPORT STAFF
OCCUPATIONAL THERAPY TEAM
Email
Jolyn deBra
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
FIRST GRADE
Email
Lori Dillard
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
FIRST GRADE
Email
Julie Dyer
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
KINDERGARTEN
Email
Jess Garnett
THIRD-FOURTH GRADE
FOURTH GRADE
Email
Cheryl Garris
OFFICE STAFF
HEALTH ASSISTANT
Email
Sara Gillihan
THIRD - FOURTH GRADE
FOURTH GRADE
Email
Erika Goncalves
CLASSIFIED
SEA-CBC
Jamie Griffith
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
KINDERGARTEN
Email
Maple Grove Logo - No Staff Photo
Emma Grissom
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
FIRST GRADE
Hollie Grote
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Carly Hamilton
COUSELING AND SUPPORT STAFF
SCHOOL PSYCHOLOGIST
Email
Chimen Hansen
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Patricia Harmon
THIRD - FOURTH GRADE
THIRD GRADE
Sarah Harrier
KINDERGARTEN-SECOND
SECOND GRADE
Email
Christina Hart
CLASSIFIED
SEA-CBC
Laura Heath
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Sue Hill
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
KINDERGARTEN
Email
Cathie Hinton
CLASSIFIED
BEA
Email
Wendy Howell
THIRD - FIFTH GRADE
THIRD GRADE
Email
Marie Hunt
Marie Hunt
CLASSIFIED
PRESCHOOL
Darcy Hurst
OFFICE STAFF
Head Secretary
Email
Angie Jodenschwager
Angela Jodenschwager
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Stacie Johnson
SPECIALISTS
K-4 READING INTERVENTION
Email
Richard Jones
COUSELING AND SUPPORT STAFF
SCHOOL COUNSELOR
Email
Maple Grove Logo - No Staff Photo
Karah Jordan
CLASSIFIED
SEA-RESOURCE
Email
Gayle Kalian
OFFICE STAFF
Assistant Secretary/Registrar
Email
Kim Kellstadt
SPECIAL EDUCATION
CBC INTENSIVE
Email
Emily Khoe
COUNSELING AND SUPPORT STAFF
OCCUPATIONAL THERAPY TEAM
Email
Dennis King
Dennis King
SPECIALISTS
HEALTH & FITNESS
Email
Amber Leavitt
COUSELING AND SUPPORT STAFF
SCHOOL NURSE
Email
MacKenzie Norma
Norma MacKenzie
CLASSIFIED
MEDIA TECH
Email
Beverly Maloney
SPECIAL EDUCATION
CBC CLASSROOM
Email
Theresa McBee
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
FIRST GRADE
Email
Leslie Meinshien
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
PRESCHOOL
Email
Jodi Moen
Jodi Moen
LUNCHROOM STAFF
Tamara Morrow
Tamara Morrow
LUNCHROOM STAFF
Alicia Myers
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Nerison, Margaret
Margaret Nierson
Administration
INSTRUCTIONAL COACH
Email
Deanna Palmquist
CLASSIFIED
SEA-CBC
Kristin Peters
THIRD - FOURTH GRADE
THIRD GRADE
Email
Mallika Poe
THIRD - FOURTH GRADE
THIRD GRADE
Email
Linda Potter
CLASSIFIED
SSIA
Email
Justin Rice
THIRD-FOUTH
FOURTH GRADE
Email
Sheila Robles
CLASSIFIED
SSIA
Email
Alexis Romine
THIRD - FIFTH GRADE
THIRD GRADE
Email
Katy Root
Katy Root
SPECIALIST
LIBRARIAN
Email
Mel Ross
CUSTODIANS
HEAD CUSTODIAN
Email
Laura Schroeder
Laura Schroeder
SPECIALISTS
HEALTH & FITNESS
Email
Jason Schutt
CUSTODIANS
CUSTODIAN
Email
Lori Scribner
CLASSIFIED
SSIA
Email
Kristin Serra
CLASSIFIED
SEA-RESOURCE
Email
Promise Sharples
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
KINDERGARTEN
Email
Maple Grove Logo - No Staff Photo
Sierra Shirley
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
KINDERGARTEN
Email
Katherine Simko
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
SECOND GRADE
Email
Andrea Sperry
ADMINISTRATION
PRINCIPAL
Email
Denise Stuart
CLASSIFIED
SSIA
Email
Cassie Unruh
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
FIRST GRADE
Email
Laura Schroeder
Erica Uribe
SPECIALISTS
MUSIC
Email
Emilie Urick
SPECIAL EDUCATION
RESOURCE
Email
Ellen Vail
CLASSIFIED
SEA-CBC
Email
Jeanne Vollmer
COUNSELING AND SUPPORT STAFF
SPEECH PATHOLOGIST
Barbara Watts
Barbara Watts
CLASSIFIED
SEA-Resource
Email
Jennifer Wells
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
KINDERGARTEN
Email
http://www.
Jeneane Woolley
KINDERGARTEN-SECOND GRADE
Class website
SECOND GRADE
Email
Nancy Wright
THIRD-FIFTH GRADE
THIRD GRADE
Email
Assistant principal Ben Ziegler
Ben Ziegler
ADMINISTRATION
ASSISTANT PRINCIPAL
Email

GET IN TOUCH

icon 610B SW Eaton Blvd,
Battle Ground, WA 98604

icon P.O. Box 200
Battle Ground, WA 98604

icon(360)885-6700

icon

Read Our Newsletter